Ветеринарні УЗД сканери в Україні

Сьогодні на українському ринку діагностичних ветеринарних ультразвукових апаратів представлені практично всі світові бренди. Усіх виробників умовно можливо розділити на три великі групи.

До першої групи належать світові флагмани з розробки та виробництва діагностичного ультразвукового устаткування для медицини та ветеринарії. У неї входять такі компанії як General Electric, Philips, Esaote, Siemens тощо. Ці виробники пропонують широкий спектр стаціонарних та портативних УЗД апаратів для рутинних і спеціалізованих досліджень, як у медицині так і у ветеринарії. В модельному ряді цих виробників існують моделі сканерів, що розраховані для використання у тваринництві.

Ультразвукові апарати цієї групи надійні в роботі та мають відмінну якість зображення. При їх створенні виробник використовує останні інноваційні розробки з області електроніки, програмного та апаратного забезпечення. Більшість компаній цієї групи мають розвинену сервісну і дилерську мережу в Україні.

Другу групу виробників умовно можна назвати «золотою серединою» . Це ультразвуковий апарат таких виробників як Mindray, Sonoscape тощо. У цю групу, можливо, віднести українського виробника ультразвукового устаткування - компанію Радмір (Харків). Модельний ряд УЗД апаратів цих виробників значно вужчий, ніж у першій групі. Спеціалізовані сканери відсутні взагалі. В апаратах використовується незначна частка інновацій та спеціалізованих технологій.

Ультразвукові сканери виробників середньої групи дозволяють отримувати непогану діагностичну картинку. Вони оснащені базовими ультразвуковими режимами і технологіями, надійні і прості в роботі та показують відмінні виробничі результати. Ці компанії також мають своїх представників в Україні.

Третя група УЗД апаратів представлена, як правило, апаратами китайського та південнокорейського виробництва під невідомими і маловідомими брендами. Ці компанії випускають одну або дві моделі УЗД апаратів. У рішеннях та комплектації відсутні будь-які інновації. Візуалізація при ультразвуковому скануванні середньої або низької якості. Надійність цих апаратів суттєво відрізняється від попередніх двох груп.

Найчастіше виробники сканерів цієї групи не мають представництва в Україні, тому ремонт і технічне обслуговування справа тривала і витратна. Єдиною перевагою цих апаратів є ціна.

При дбайливому ставленні до ультразвукового сканера і суворому виконанню інструкції по догляду за датчиком, які рекомендує виробник, апарат може служити дуже тривалий час. Зазвичай постачальник дає гарантію на 1 рік, але вже за перші тижні експлуатації виявляються всі дефекти та недоліки.

Але, як правило, будь-яких проблем з виробничими дефектами УЗД сканерами з першої і другої групи немає. У більшості випадках несправність сканера відбувається з вини споживача . Особливо це стосується ультразвукового датчика, найбільш чутливого елемента в УЗД сканері.

Всі сучасні ультразвукові апарати мають модульну архітектуру, тобто споживач, в міру необхідності та фінансових можливостей, може доукомплектовувати апарат ультразвуковими датчиками, режимами, технологіями та розрахунковими пакетами.

Візьмемо для прикладу останню розробку компанію в області тваринництва і ветеринарії сканер MyLabONE Vet компанії Esaote. Для використанні в тваринництві, з метою діагностики вагітності й функціонального стану яєчників і матки великої рогатої худоби, портативний сканер комплектується ректальним лінійним датчиком із спеціалізованим обчислювальним пакетом.

Для конярства, дослідження скелетно-м'язової системи, апарат комплектується лінійним датчиком та програмним пакетом «Equine Tendon » - оцінка стану сухожилля і суглобів. При необхідності сканер MyLabONE Vet може доукомплектовуватися спеціальними програмними пакетами для обстеження свиней, овець та інших тварин.

Всі сучасні УЗД сканери мають просту систему управління і швидко освоюються споживачем. Для тих, хто хоче розширити свої пізнання в цій області або отримати первинні навички роботи з УЗД сканером, дилери провідних компаній часто організовують навчальні курси.

Економічна ефективність використання УЗД сканерів в тваринництві являться доконаним фактом . Візьмемо як приклад використання УЗД сканування при визначенні тільності у корів. Традиційний ректальний метод дозволяє визначити тільність із другого місяця, а при використанні УЗД - з 30 днів. Якщо тварина залишилася яловою, то вона перегулює 30 днів, а це зайві витрати. За цей час корову можна повторно запліднити, перевести в іншу технологічну групу або вибракувати.

Корова дає прибуток, якщо дає молоко та приплід. В умовах промислового виробництва корова на рік повинна приносити одне теля. При заплідненні в більш пізні терміни подовжується сервіс - період, зменшується вихід телят на 100 корів на рік, що знижує середньорічний удій.

Розрахунок економічної ефективності простий: якщо заплідненість корів становить 50%, то з використанням наприклад УЗД апарату типу Tringa Linear Vet ми можемо їх двічі запліднити за 60 днів. З використанням традиційного методу діагностики вагітності для цього необхідно 90 днів . Помножимо 30 днів на суму, що затрачується на щоденний раціон тварини, та отримаємо трьох чи чотирьох значну суму місячного недоотриманого прибутку на одну корову.

Для конкретного господарства можна провести розрахунок таким чином: віднімаємо від середнього по господарству інтервалу від отелення до запліднення 30 днів після періоду тільності - отримуємо дні прохолосту на одну корову, потім множимо на недоотриманий прибуток від прохолосту на одну корову. Помноживши отримане число на кількість корів в господарстві, то отримаємо суму недоотриманого прибутку від прохолосту на одну корову.

Використання УЗД апаратів допоможе знизити втричі виробничі втрати! А також дає можливість перевіряти вагітність на ранніх стадіях у всіх видів тварин: тільність - на 28 добу, супоросність - на 18 добу після осіменіння, жеребність - на 11 добу, суягність - на 26 добу. Це безсумнівний економічний ефект.

Є переконливі викладки по економічній ефективності УЗД сканера в свинарстві . Тривалість поросності - 114 днів, середня багатоплідність однієї свиноматки - 9,6 поросяти. Одні добу прохолоста - це відповідна втрата поросності. Економічний збиток однієї доби не запліднення дорівнює – середня вартість новонародженого поросяти помножено на 9,6 та поділено на термін поросності. До економічних збитків додається вартість кормодня холостої свиноматки, що включає добову вартість кормів, витрати на їх роздачу, догляд за твариною і т.п.

Фактична середня тривалість статевого циклу однієї свиноматки - 21 день, відтворювального -149 ( 114 днів поросності + 30 днів підсосного періоду + 5 днів приходу в охоту після відлучення поросят ). Збільшення непродуктивних днів зменшує інтенсивність використання і здорожує зміст свиноматки. Її прохолост означає подовження відтворювального циклу мінімум на 21 день (149 + 21 = 170 днів) і знижує інтенсивність використання.

У підсумку слід зазначити, що економічний ефект від використання ультразвукового сканера в сучасному інтенсивному тваринництві очевидні. Також практика доводить, що використання більш сучасних моделей ультразвукових апаратів збільшує прибуток в тваринництві в десятки разів.

Інноваційні технології, сучасне програмне та апаратне забезпечення дає можливість деталізувати клінічну картину, встановити більш точний діагноз, визначити вагітність тварини в раніші терміни, а це збільшення прибутку, за рахунок збереження робочого часу, зусиль працівників тваринництва, грошей на утримання тварини тощо.

03.06.15 | Просмотров : 2411